Higiena intymna

Higiena intymna po stosunku – jak dbać o higienę okolic intymnych?

Higiena intymna po stosunku – jak dbać o higienę okolic intymnych?
5 (100%) 1 vote

Sytuacje z amerykańskich filmów, kiedy to po stosunku partnerzy zasypiają w objęciach, warto pozostawić reżyserom. Higiena ważna jest bowiem przed, jak również i po seksie. Jak wygląda pielęgnacja penisa czy mycie pochwy po stosunku?

Higiena miejsc intymnych u kobiet

Zawsze stosunek seksualny powinien być poprzedzony prysznicem. Nawet w sytuacji, kiedy to kobieta o higienę miejsc intymnych dba prawidłowo, co też nie jest szczególnie trudne. Mimo że w tych okolicach gromadzi się mnóstwo bakterii, wystarczy regularnie podmywać miejsca intymne. Poza tym nie brakuje dziś specjalistycznych kremów czy żelów. Jednak przed stosunkiem warto pamiętać nie tylko o prysznicu. Liczy się także dokładne umycie dłoni ze względu na to, że przed seksem często miejsce mają pieszczoty palcami.

Jak natomiast wygląda higiena po stosunku? Nie trzeba tu specjalistycznych zabiegów, ale proste czynności są wskazane. Zaleca się między innymi oddanie moczu, aby usunąć bakterie z cewki moczowej. Poza tym higiena pochwy po stosunku to również umycie miejsc intymnych w ciepłej wodzie i z dodatkiem przeznaczonych do tego płynów.

Szczególną uwagę zachować powinny kobiety będące w trakcie miesiączki, kiedy to ryzyko infekcji wzrasta dwukrotnie. Prysznic wziąć należy wówczas jak najszybciej po stosunku. Warto dodatkowo zabezpieczyć łóżko wykorzystując do tego na przykład ręcznik.

Jak myć penisa przed i po stosunku?

Nie trudno odnieść wrażenia, że o higienie intymnej wśród mężczyzn mówi się dziś niewiele. Tymczasem urolodzy zauważają, że higiena penisa jest równie ważna, jak pochwy, a choroby miejsc intymnych wśród mężczyzn często powoduje brudny penis. Tak więc czym smarować penisa podczas kąpieli? Najlepsze są specjalnie przeznaczone do tego środki, ewentualnie mydło o naturalnym pH. Nie tylko mają one właściwości myjące, ale również chronią przed podrażnieniami czy stanami zapalnymi.

Jak myć penisa? Przede wszystkim pamiętać trzeba o odsłonięciu napletka. Mycie prącia pod napletkiem ważne jest dlatego, że to właśnie pod nim gromadzi się tak zwana mastka, a więc biała lub żółta wydzielina, w której znajdują się resztki spermy, moczu i łój. Brud pod napletkiem to siedlisko bakterii i drobnoustrojów, które mogą być źródłem infekcji cewki moczowej lub stanów zapalnych dróg moczowo-płciowych. Higiena penisa po stosunku w prezerwatywie i bez niej wygląda podobnie. Wystarczy odsłonić żołądź i opłukać pod ciepłą wodą w kierunku od czubka poza napletek. Niekiedy może nie być to możliwe, jeśli występuje np. zadzierzgnięcie prącia czy stulejka. Oba schorzenia leczone muszą być operacyjnie.

Warto odpowiedzieć sobie jeszcze na pytanie, czym myć penisa? Na pewno nie warto korzystać przy tym z myjek czy gąbek, które mogą być siedliskiem bakterii. Na co dzień dobra jest wykonana z bawełny czy jedwabiu bielizna.

Podsumowanie

Skoro wiecie już jak dbać o penisa oraz pochwę i jak dbać o higienę intymną mężczyzn i kobiet, większych problemów mieć z tym nie powinniście. Warto, aby prysznic i drobne zabiegi higieny intymnej wykonać przed i po stosunku. Lepiej poświęcić na to krótką chwilę, ale cieszyć się dobrym zdrowiem, aniżeli mieć problem natury seksualnej. Te są bowiem zawstydzające i mogą być kluczem nieporozumień pomiędzy partnerami.

1 komentarz

  1. Nie ma nic gorszego niż brzydki zapach penisa u facetów spowodowany nieodpowiednią higieną.
    Mam pytanie – czy chłopak powinien golić jaja? Ma to jakiś wpływ na higienę faktycznie?
    Golenie genitaliów u mężczyzn kiedyś wydawało się czymś dziwnym, teraz golenie okolic penisa wydaje się czymś normalnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *