Nadmiar testosteronu u mężczyzn - skutecznaerekcja.pl

Nadmiar testosteronu – przyczyny oraz możliwe skutki

Nadmiar testosteronu – przyczyny oraz możliwe skutki

Nadmiar testosteronu – przyczyny oraz możliwe skutki
5 (100%) 1 vote

Testosteron to hormon produkowany przez, znajdujące się w jądrach, komórki Leydiga już w okresie życia płodowego człowieka – mniej więcej od 9 tygodnia ciąży. Największe swoje stężenie w organizmie testosteron osiąga, gdy mężczyzna ma około 20 lat, po czym poziom ten nieco spada. Tempo obniżania stabilizuje się około 30 roku życia i zaczyna wynosić od tego czasu mniej więcej 1% rocznie.

Określenie prawidłowej normy hormonu jest dość trudne ze względu na znaczne jego wahania pod wpływem bardzo wielu różnych czynników. Zmienia się znacząco w zależności od konkretnej sytuacji, stanu psychofizycznego mężczyzny, jego wieku, a nawet pory dnia. Przyjmuje się więc, że prawidłowy poziom testosteronu powinien wynosić 12 – 40 nmol/l (testosteron całkowity).

Rola testosteronu w organizmie mężczyzny

Wiele osób działanie testosteronu utożsamia z siłą i męskością, głównie ze względu na jego zasadniczą rolę, w kwestiach związanych z funkcjami seksualnymi. Dodatkowo, testosteron jest odpowiedzialny za prawidłowy rozwój męskich organów płciowych, produkcję spermy, rozwój męskiego typu owłosienia, niskiego brzmienia głosu oraz inicjację seksualną. Wpływa również na przyrost masy mięśniowej i właśnie ta rola testosteronu w organizmie mężczyzny jest najczęstszą przyczyną występującego nadmiaru i związanych z tym komplikacji.

 

Możliwe przyczyny nadmiaru testosteronu

Nie ma ich zbyt wiele, ponieważ naturalnie nadmiar testosteronu w organizmie zdarza się niezwykle rzadko. Mogą go wywołać m.in. stany chorobowe, na przykład niektóre nowotwory. W pozostałych przypadkach, z nadmiarem tego hormonu, najczęściej mamy do czynienia w sytuacji… jego dodatkowego zewnętrznego dostarczania. Dotyczy ona zazwyczaj sportowców lub osób niezadowolonych ze swojego wyglądu lub sprawności seksualnej, utożsamiających męską sylwetkę z wysokim stężeniem testosteronu. Mężczyźni ci przyjmują go w postaci leków (sterydów) zawierających hormon, nie zdając sobie przy tym często sprawy, że efekt może być odwrotny do zamierzonego. O ile testosteron rzeczywiście wpływa na przyrost masy mięśniowej, to przyjmowanie dodatkowych jego dawek, powodujących przekroczenie górnej granicy normy, nie tylko nie poprawia sprawności seksualnej, ale może nawet zadziałać negatywnie na sprawność seksualną.

 

Suplementacja Testosteronu

Czy suplementy mogą wywołać nadmiar testosteronu? Na rynku nie ma aktualnie żadnych suplementów testosteronu. Testosteron jest hormonem steroidowym, stosowanym w konkretnych schorzeniach. Jest on podawany w formie leków pod ścisłym nadzorem lekarza. Nie mówimy teraz o nielegalnych sterydach anabolicznych, które przyjmowane są na własną rękę np. przez osoby trenujące na siłowni. Suplementacja testosteronu może być pośrednio efektem stosowania suplementów i leków zawierających DHEA. DHEA u mężczyzn po 40 roku życia może podnieść poziom testosteronu ale w sposób, który nie grozi wywołaniem jego nadmiaru.

 

Objawy i skutki nadmiaru testosteronu – więcej nie znaczy lepiej

Do najczęstszych, widocznych na pierwszy rzut oka, objawów przedawkowania testosteronu należą miedzy innymi:

  • trądzik,
  • skłonność do agresji (znacząco większa od tej sprzed suplementacji),
  • wahania nastroju i depresja,
  • wypadanie włosów i / lub nasilający się łupież,
  • ginekomastia, czyli przerost gruczołu piersiowego.

Pozostałe objawy, niezauważalne od razu, powodują znaczne komplikacje życia w sferze intymnej i ogólnym stanie zdrowia mężczyzny, ponieważ zbyt duże stężenie testosteronu powoduje:

  • impotencję, zmniejszenie jąder i spadek liczby plemników,
  • nadciśnienie,
  • wysoki poziom cholesterolu,
  • choroby wątroby, a nawet uszkodzenie mięśnia sercowego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *