Obrzezanie penisa – na czym polega, wskazania do obrzezania

Obrzezanie penisa – na czym polega, wskazania do obrzezania

Obrzezanie penisa – na czym polega, wskazania do obrzezania
5 (100%) 1 vote

Dla jednych obrzezanie penisa jest nakazem religijnym, dla innych sposobem leczenia danego schorzenia. Żydzi robią to najczęściej w ósmym dniu życia chłopca, a muzułmanie u nastolatków. Poza tym jeszcze do niedawna była to praktyka stosowana higienicznie u wielu noworodków w USA. Szacuje się, że na świecie obrzezanych mężczyzn może być nawet 30%. Nie każdy jednak wie, na czym polega obrzezanie.

Brak napletka a HIV i HPV

Wielu ekspertów uważa, że zabieg obrzezania jest dla mężczyzny tylko i wyłącznie z korzyścią. Według przeprowadzonych badań wśród obrzezanych mężczyzn rozpowszechnianie się wirusa HIV spada nawet o ponad 70 proc. Poza tym obrzezanie napletka zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób przenoszonych drogą płciową, a w tym wirusa HPV odpowiedzialnego za raka krtani, odbytu, szyjki macicy czy prącia.

Obrzezanie a choroby penisa

Samo obcinanie napletka jest niegroźne, a poza jego sferą higieniczną często wykonuje się go przy chorobach, m.in. stulejce. Seksuolodzy zauważają również, że obrzezany penis, to dobre rozwiązanie w przypadku mężczyzn, którzy prowadzą ryzykowne życie seksualne i często zmieniają partnerki lub mają liczne infekcje narządów płciowych czy dróg moczowych, ewentualnie mają je ich partnerki. Jeżeli nie mają oni takich problemów, nie jest konieczne także obrzezanie, a higiena penisa przy użyciu specjalnych środków będzie tutaj wystarczająca.

Koszt obrzezania

Obrzezanie, które jest zabiegiem leczniczym, może być darmowe. W innym wypadku koszt obrzezania jest dosyć wysoki i w zależności od gabinetu kosztować może do 1500 zł. Często na prywatne gabinety decydują się nawet ci mężczyźni, którzy mają stulejkę. Wszystko ze względu na anonimowość i wstyd związany z taką dolegliwością. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu. W przypadku dzieci jest to znieczulenie ogólne, u dorosłych mężczyzn natomiast znieczulenie miejscowe. Przeprowadza się go specjalnym urządzeniem ułatwiającym cięcie oraz skalpelem lub nożyczkami. Następnie przyszywa się pozostałość napletka do żołędzi, a cały zabieg trwa do 45 minut. Dłużej trwa gojenie się rany, bo ta goi się do czterech tygodni. Po tym okresie mężczyzna może powrócić do aktywnego życia seksualnego.

Seks po obrzezaniu

Czy warto się obrzezać? To już decyzja indywidualna. Na pewno w wielu sytuacjach tak. Tym bardziej że nie wpływa to na życie seksualne. Sex z obrzezanym mężczyzną nie różni się niczym od tego z tym, który nie został obrzezany. Także mężczyzna nie traci tutaj doznań seksualnych. Wielu jest nawet zupełnie innego zdania i zauważa, że dopiero po obrzezaniu poczuli, czym naprawdę jest seks. Początkowo obrzezany mężczyzna z powodu braku napletka może czuć się nieswojo, ale to kwestia przyzwyczajenia.

Podsumowanie

Wyjaśniliśmy, co to jest obrzezanie i jakie zalety niesie w sobie ten zabieg, którego na pewno nie należy się obawiać. Mężczyźni cierpiący na stulejkę, przechodzący liczne infekcje czy często zmieniający partnerki powinni taki zabieg rozważyć. Może on im bowiem przynieść wiele korzyści. Tak zdrowotnych, jak i w kwestii doznań seksualnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *