Palenie a problemy ze wzwodem

Palenie a problemy ze wzwodem

Palenie a problemy ze wzwodem

Palenie a problemy ze wzwodem
5 (100%) 1 vote

Większość mężczyzn zdaje sobie sprawę ze szkodliwego wpływu papierosów na organizm. Nie każdy z nich dostrzega jednak związek między paleniem a erekcją. Jak się okazuje, nikotynowy nałóg w negatywny sposób oddziałuje na możliwość zarówno osiągnięcia, jak i utrzymania wzwodu. Odpowiada on także za spadek libido i jest ściśle powiązany z ilością oraz jakością spermy. Czy rzucenie palenia poprawia potencję?

Co szkodzi erekcji?

Erekcja to usztywnienie prącia, jakie następuje na skutek podniecenia seksualnego. Penis zbudowany jest ze specjalnych tkanek jamistych, które wypełniają się krwią. Jak pokazały badania, palenie papierosów w bardzo niekorzystny sposób wpływa na wzwód. Nałogowi palacze bardzo często borykają się z brakiem erekcji mimo podniecenia.

Do tej pory nie udało się jednoznacznie wyjaśnić mechanizmu występowania tego typu problemów u osób borykających się z nałogiem nikotynowym. Najprawdopodobniej brak erekcji u mężczyzny jest tutaj związany z uszkodzeniem śródbłonka naczyń krwionośnych przez toksyczne substancje z dymu tytoniowego. Odpowiada on między innymi za produkcję tlenku azotu, który rozszerza naczynia krwionośne i wpływa na napływ zwiększonej ilości krwi do penisa oraz osiąganie wzwodu. Palenie papierosów zwiększa również produkcję białka osocza – fibrynogenu odpowiadającego za skłonność do tworzenia się zakrzepów w drobnych naczyniach prącia. Przyczyną braku erekcji przed stosunkiem u osób palących może być także uszkodzenie zastawek żył mających na celu zatrzymanie krwi w penisie. Nikotyna oraz inne toksyczne związki znajdujące się w dymie papierosowym uszkadzają mechanizm zastawkowy, prowadząc do zbyt szybkiego odpłynięcia krwi, czego efektem są problemy ze wzwodem.

Wpływ papierosów na libido i jakość nasienia

Badania jednoznacznie potwierdzają spadek libido u osób nałogowo palących papierosy. Związane jest to z tym, iż substancje toksyczne zawarte w dymie papierosowym w znaczący sposób obniżają poziom testosteronu i hormonu wzrostu. Jak pokazują statystyki, aż 85% osób z obniżonym popędem seksualnym to palacze.

Regularne palenie papierosów wpływać może także niekorzystnie na jakość oraz ilość spermy. U osób niepalących jest to średnio 3,5 mililitra nasienia, u palaczy – poniżej 2 mililitrów. W badaniach udało się również wykazać obniżoną ilość plemników u mężczyzn palących w porównaniu do tych, które nie borykają się z nałogiem nikotynowym. Różnice dotyczą tutaj nie tylko ilości produkowanej spermy oraz ilości plemników, lecz także jakości nasienia. U osób, które palą, wykazano większy odsetek plemników poruszających się w nieprawidłowy sposób, o nieprawidłowej morfologii oraz znacznie mniej żywych form w porównaniu z nasieniem pozostałych mężczyzn.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *